а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запир

(едн.)
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 29759
застанување, застој, прекин
Англиски: stop
Примери:
Реката шумеше без запир.
Коњот јуреше по ливадата без запир.
Изрази
Тој запир не знае - постојано нешто работи, никогаш не се одмора.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК