а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

записнички

записничкиот
Вид збор: Придавка
Што се однесува на записник, што се засновува врз записник.
Примери:
записничка констатација
Изведенки
записнички прил.
Пример: Тоа е утврдено записнички.