а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запита

(се) запитаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да пита, да проси.
Англиски: beg Албански: fillon të lyp
Примери:
Тој запита по селата.
2. (се) запраша
Англиски: ask Албански: pyes
Употреба: Дијалектен збор