а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запишти

запиштат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 34576
1. Почне да пишти.
Албански: fillon të piskëlloj
Примери:
Штом запиштија сирените, сите слеговме во визбата.
2. Почне да вреска.
Англиски: scream Албански: fillon të piskëlloj
Примери:
Децата се исплашија и запиштија.