а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запишувач

мн. запишувачи
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 22123
Тој што запишува, што забележува нешто.
Англиски: writer
Употреба: Литература
Примери:
Тој е познат како собирач и запишувач на народни умотворби.
Запишувачот автентично ја запишал народната песна.
Изведенки
запишувачки прид.
запишувачкиот
Пример: Запишувачка работа.