а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запишување

мн. запишувања
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 15136
упис
Англиски: enrolment Албански: regjistrim
Примери:
Запишувањата на факултетите започнаа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК