а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплави

заплават
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да плави алишта.
Англиски: rinse
Примери:
Таа ги заплави алиштата со студена изворска вода.
Изведенки
заплавува несв.
заплавуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК