а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплакува

заплакуваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 31123
заплаче
Англиски: cry
Примери:
Иако постојат мажи кои почесто заплакуваат, повеќето од нив сѐ уште тврдат дека тоа не го прават.
Интересен е фактот што дури четири од десет жени заплакуваат на среќни случувања, како што се венчавките, на пример.
Изведенки
1. заплакување ср.
глаг. им.
2. заплачува несв.
заплачуваат
3. заплачување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК