а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплати

заплатат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 21303
1. Замолчи, смири некого.
Англиски: calm Албански: hesht, pajtoj dikë
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Никој не можеше да го заплати детето.
2. (се заплати) Се замолчи, се смири.
Англиски: calm Албански: qetsoj, hesht
Примери:
Тие одвај се заплатија.
Изведенки
заплатува несв.
(се) заплатуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК