а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплаче

заплачат; заплачи, заплачете; заплакав, заплака, заплакаа; заплакал; заплакан; (ќе) заплачев, (ќе) заплачеа; (ќе) заплачел; заплачен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3023
Почне да плаче.
Англиски: cry
Примери:
Таа гласно заплака.
Тој заплака од радост.
Одвај се воздржа да не заплаче.
Изведенки
1. заплачува несв.
заплачуваат
2. заплачување ср.