а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплаче

заплачат; заплачи, заплачете; заплакав, заплака, заплакаа; заплакал; заплакан; (ќе) заплачев, (ќе) заплачеа; (ќе) заплачел; заплачен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3052
Почне да плаче.
Англиски: cry
Примери:
Таа гласно заплака.
Тој заплака од радост.
Одвај се воздржа да не заплаче.
Изведенки
1. заплачува несв.
заплачуваат
2. заплачување ср.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК