а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплашен

заплашениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16575
Што е застрашен, преплашен.
Англиски: frightened
Примери:
заплашен поглед
заплашени селани
Изведенки
1. заплашено прил.
Пример: Рече заплашено.
2. заплашеност ж.