а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплаши

заплашат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10854
1. Предизвика, внесе страв кај некого, се закани некому.
Англиски: frighten Албански: tremb
Примери:
Доаѓањето на војската ги заплаши селаните.
Го фати детето и го заплаши со прстот.
2. Претставува опасност, можност за појава на нешто лошо.
Англиски: frighten Албански: frikësoj
Примери:
Сушата ги заплаши земјоделците.
3. (се заплаши) Го фати страв од нешто; се исплаши, се престраши.
Англиски: frighten Албански: tremb
Примери:
Тој не се заплаши од нивните закани.
Луѓето се заплашија од болеста што владееше во селото.
Изведенки
заплашува несв.
(се) заплашуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК