а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплашувачки

заплашувачкиот
Вид збор: Придавка
Ранг: 53177
Што изразува или содржи закана, опасност и сл.
Англиски: frightening
Примери:
заплашувачки глас, заплашувачка тишина
Изведенки
заплашувачки прил.
Пример: Тој силно и заплашувачки затропа на портата.