а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплеви

заплеват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да плеви.
Англиски: weed Албански: tëharr
Употреба: Земјоделство
Примери:
Од вчера го заплевив кромидот.
2. Плеви малку, до определена мера, згора-згора.
Англиски: weed Албански: tëharr pak
Употреба: Земјоделство
Примери:
Таа го заплеви пиперот.
Изведенки
заплевува несв.
заплевуваат