а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплесне

(се) заплеснат; заплесни, заплеснете; заплеснав, заплеснаа; заплеснал; заплеснат; заплеснев, заплеснеа; заплеснел
Вид збор: Глагол, свршен
1. се занесе
Англиски: forget Албански: dalldis, harrohem
Примери:
Децата се заплеснаа играјќи криенка.
2. се зазјапа
Англиски: stare Албански: hap sytë
Употреба: Разговорно
Примери:
Тој се заплеска во младата девојка.
Изведенки
1. заплеснува несв.
(се) заплеснуваат
2. заплеснување ср.
глаг. им.