а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплетен

заплетениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 47688
заплеткан
Англиски: entangled
Примери:
заплетени јазли
Изведенки
1. заплетено прил.
Пример: Зборуваше заплетено, да не го разбере некој.
2. заплетеност ж.