а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплете

заплетат; заплети, заплетете; заплетов, заплетоа; заплел; заплетев, заплетеа; заплетел; заплетен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30236
1. Почне да плете.
Англиски: knit Албански: thur
Примери:
Вчера таа заплете нов џемпер.
2. За коса - сплете, направи плетенки.
Англиски: plait Албански: bëj pala
Примери:
Таа ја заплете својата црна коса.
3. Зафати плетка за првпат.
Англиски: knit Албански: thur
Примери:
Таа вешто ги заплете плетките кои ги виде во списанието.
4. (се заплете) се заплетка
Англиски: entangle Албански: ngatërroj
Примери:
Ми се заплете конецот при везењето.
5. (се заплете) Почна да плете.
Англиски: knit Албански: thur
Примери:
Таа се заплете и остана.
Изведенки
1. заплетува несв.
(се) заплетуваат
2. заплетување ср.
глаг. им.