а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплеткан

заплеткани
Вид збор: Придавка
Ранг: 6407
1. Што е нејасен, неразбирлив.
Англиски: complicated
Примери:
Заплеткана ситуација.
Заплеткани прашања.
2. За човек - што е збунет, несигурен.
Англиски: insecure
Примери:
Заплеткан старец.
Изведенки
1. заплеткано прил.
Пример: Зборуваше заплеткано.
2. заплетканост ж.