а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплет

мн. заплети
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 9682
1. Замрсена состојба.
Англиски: complication Албански: ndërlikim
Примери:
Заплетот на ситуацијата ги стопира сите преговори.
2. Елемент на книжевна дело, особено на драма, во кој доаѓа до израз судирот во градењето на дејството, интересите на ликовите.
Англиски: peripety Албански: ndërlikim
Употреба: Книжевен збор , Литература
Примери:
Интересен заплет.
Трагичен заплет.