а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплови

запловат; запловил; (ќе) запловел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 17437
Почне да плови.
Англиски: sail
Примери:
Бродот заплови кон исток.
Штом ќе запловеле во отворено море, морнарите се бунтувале.
Изрази
Заплови во помирни води - се прави, се одвива нешто мирно, смирено.
Изведенки
запловува несв.
запловуваат