а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заплоди

заплодат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За животно - оплоди.
Англиски: fertilize Албански: frytnoj
2. Почне да расплодува, да размножува животни.
Англиски: multiply Албански: shtoj
3. (се заплоди) За животно - се оплоди, почне да се плоди, да се размножува.
Англиски: multiply Албански: shtoj
Изведенки
1. заплодува несв.
(се) заплодуваат
2. заплодување ср.
глаг. им.