а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запне

запнат; запни, запнете; запнав, запнаа; запнал; запнат; запнев, запнеа; запнел
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 6306
1. Запре, наиде на пречка при движење.
Англиски: stuck Албански: ngatërroj
Примери:
Ралото запна на една жила од коренот на оревот.
2. Закачи дел од облеката за нешто при движење.
Англиски: stick Албански: ngatërroj
Примери:
Тој ги запнал панталоните на една грмушка и ги скинал.
3. Затегне, доведе нешто во состојба на затегнатост.
Англиски: strain Албански: shtërngoj
Примери:
Тој го запна орозот на пушката и фати позиција.
Старецот го запна јажето на самарот.
4. Стави, закачи нешто на друго нешто.
Англиски: hang Албански: var
Примери:
Тој го запна ножот за појасот.
5. За говор - се заплетка, се збрка.
Англиски: confuse Албански: pështjelloj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Тој запна и не си го доврши зборот.
6. Почне упорно да настојува, да бара, да прави нешто.
Англиски: insist Албански: insistoj
Примери:
Таа запнала да оди во странство.
Тој запна да се жени.
Тие запнале да создадат своја партија.
7. (се запне) се закачи
Англиски: stuck Албански: ngatërroj
Примери:
Ралото се запна на еден камен.
Шамијата ѝ се запна на гранките од јаболкницата.
8. (се запне) Оствари намера по секоја цена.
Англиски: insist Албански: këmbëngul
Примери:
Тие се запнале да одат на село.
Изрази
Ми (ти, му...) запна за окото - ми се допаѓа некој или нешто.
Изведенки
1. запнува несв.
(се) запнуваат
2. запнување ср.
глаг. им.
3. запина несв.
(се) запинаат
4. запинање ср.
глаг. им.