а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заповедник

мн. заповедници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16007
Тој што заповеда; тој што управува, што раководи.
Англиски: commander
Примери:
Воен заповедник.
Врховен заповедник.
Изведенки
1. заповедница ж.
мн. заповедници
2. заповедничка ж.
мн. заповеднички