а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заповед

мн. заповеди
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 2670
1. Тоа што писмено или усно се наредува да биде задолжително исполнето.
Англиски: command Албански: urdhër
Примери:
Ја исполни мојата заповед.
даде заповед, се чека заповед
царска заповед
Излезе заповед за декларирање на стоката.
2. Религиозна обврска.
Англиски: commandment Албански: urdhër fetar
Употреба: Религија
Примери:
божја заповед
Изрази
Десет божји заповеди - десетте заповеди што Бог му ги дал на Мојсеј на планината Синај кои ги претставуваат основните морални норми на христијанството.