а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запречи

запречат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Постави преграда, препречи пат, отвор и сл.
Англиски: block Албански: bllokoj
Примери:
Еден војник ја запречи влезната врата.
Одронот од камења го запречија патот.
2. Закрие поглед и сл.
Англиски: lock Албански: bllokoj, pengoj
Примери:
Разгранетата кајсија во дворот ми го запречи видикот.
Изведенки
1. запречува несв.
запречуваат
2. запречување ср.
глаг. им.