а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

запушти

запуштат; запуштен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 18111
1. Не води грижа за некого или за нешто, занемари.
Англиски: neglect Албански: braktis, lë pas dore
Примери:
Тој ги запуштил своите стари родители.
Куќите во селото ги запуштиле.
2. (се запушти) Не води грижа за себе.
Англиски: neglect Албански: braktis vehten, neglizhoj
Примери:
Од некое време многу се запушти.
Изведенки
1. запушта несв.
(се) запуштаат
2. запуштање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК