а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заработувачка

(едн.)
Вид збор: Именка, женски род
Ранг: 10352
1. заработка
Англиски: earnings Албански: fitim, pagë
Употреба: Економија
Примери:
Тој се врати од печалба со голема заработувачка.
2. заработка
Англиски: income Албански: të ardhura
Употреба: Економија
Примери:
Неделна заработувачка.
Чиста заработувачка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК