а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заради

Вид збор: Предлог
Ранг: 1614
1. цел, намера
Англиски: because
Примери:
Засилена активноста на пазарната инспекција заради сузбивање на шверцот со цигари.
Ќе направиме куса пауза заради усогласување на ставовите.
2. Причина за извршување / неизвршување на дејството.
Англиски: because
Примери:
Ни пропадна планот заради вашето доцнење.
Заради тебе го изгубивме натпреварот.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК