а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заради

Вид збор: Сврзник
Ранг: 13079
(заради тоа што) Сложен сврзник за изразување причинска или причинско-целна нијанса; затоа што.
Англиски: because Албански: sepse
Примери:
Таа се јави заради тоа што сакаше да ми го слушне гласот.
Тие не дојдоа заради тоа што сакаа да не навредат.
Таа не јадеше заради тоа што сакаше да ослаби.