а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заразврзе

заразврзат; заразврзи, заразврзете; заразврзав, заразврзаа; заразврзал; заразврзан; (ќе) заразврзев, (ќе) заразврзеа; (ќе) заразврзел
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да разврзува, да одврзува.
Англиски: untie Албански: zgjidh
Примери:
Тој го заразврза јажето.
2. Почне многу да зборува, да прикажува.
Албански: zgjidhet, flet shumë
Употреба: Преносно значење
Примери:
Бабата заразврза приказни пред децата.
Изведенки
заразврзува несв.
заразврзуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК