а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарази

заразат; заразил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19294
1. Предаде, пренесе зараза некому.
Англиски: infect Албански: infektoj
Употреба: Медицина
Примери:
Тој ги зарази и другите деца со жолтица.
2. Направи да биде нешто заразно.
Англиски: infect Албански: infektoj
Примери:
Војниците го заразија бунарот.
3. Пренесе нешто некому.
Англиски: infect Албански: infektoj
Употреба: Преносно значење
Примери:
Неговата смеа ги зарази и другите.
4. (се зарази) Се разболи од заразна болест преку друго лице.
Англиски: infect Албански: infektoj
Употреба: Медицина
Примери:
Тој се заразил со грип од колегата на работа.
Изведенки
1. заразува несв.
(се) заразуваат
2. заразување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК