а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заразмавта

заразмавтаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Почне да размавтува.
Англиски: wave Албански: bëj me dorë, tund duart
Примери:
Тој заразмавта со рацете.
2. (се заразмавта) Почне да се размавтува.
Албански: bëj me dorë, tund duart
Примери:
Таа се заразмавтала со крпа над фотелјата.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК