а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зараѓа

(се) зараѓаат
Вид збор: Глагол, свршен
Почне да раѓа.
Англиски: bear
Примери:
Жената зараѓа, а немаше кој да ја однесе в болница.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК