а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зарие

заријат; зариј, заријте; зарив, зарија; зарил; (ќе) зариев, (ќе) зариеја; (ќе) зариел; зариен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 9543
1. Почне да рие.
Англиски: burrow Албански: rrasem
Примери:
Свињата зари во бавчата, ама ја истеравме.
2. Забоде нешто остро (нож).
Англиски: stab, dig Албански: ngul
Примери:
Му го зари ножот во слабината.
3. Закопа, покрие со земја, песок и сл.
Англиски: bury Албански: mbuloj,
Примери:
Убиениот го зарија под едно дрво.
4. (се зарие) Се вовлече некаде риејќи.
Англиски: burrow Албански: rrasem
Примери:
Кртот се зари во земјата.
Изведенки
зарива несв.
(се) зариваат