а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зароди

(се) зародат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 23953
1. Настане, се појави, почне да се развива.
Англиски: emerge Албански: lind, del
Примери:
Во нивните души се зародила несвесна љубов.
Во него се зароди една мисла дека тој може да ја направи таа работа.
2. Стане род еден со друг.
Англиски: relate Албански: lidh, farefisnohet
Примери:
Се зародија со најбогатата фамилија во селото.
Изведенки
1. зараѓа несв.
(се) зараѓаат
2. зараѓање ср.
глаг. им.
3. зародува несв.
(се) зародуваат
4. зародување ср.
глаг. им.