а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зар

мн. зарови
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 16437
1. Коскена или дрвена коцка, на чии страни се обележани со точки броевте од еден до шест, што се користи за различни игри.
Англиски: die Турски: zar Албански: zar
Примери:
Зар за табла.
2. Среќа во игра.
Англиски: dice Турски: zar Албански: zar
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Примери:
Му тргна зарот.
3. Тенко платно, превез со кој муслиманските жени го покриваат лицето.
Англиски: veil Турски: zar Албански: vello, perçe
Примери:
Hа вратата се појави жена во зар.
Изведенки
зарче ср.
мн. зарчиња
дем.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК