а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

зар

Вид збор: Сврзник
Ранг: 12867
Зашто, заради тоа што, бидејќи, оти. За образување зависносложени причински реченици.
Употреба: Дијалектен збор
Примери:
Тие го оставиле зар го мислеле умрен.