а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засака

засакаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 3552
1. Заљуби некого.
Англиски: love Албански: dashuroj
Примери:
Тој ја засака неа уште на првата средба.
2. Почувствува приврзаност, почит, љубов спрема некого или нешто.
Англиски: like Албански: dua, pëlqej
Примери:
Тој ме засака како ќерка.
Таа го засака градот.
3. Почне да сака, да посакува нешто.
Англиски: wish Албански: dëshiroj, dua
Примери:
Детето засака нова играчка.
4. (се засака) Се заљуби еден во друг.
Англиски: love Албански: dashuroj
Примери:
Тие се засакаа уште кога беа мали.
Изведенки
засакува несв.
(се) засакуваат