а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заседание

мн. заседанија
Вид збор: Именка, среден род
Ранг: 7952
1. Собир, состанок на членови на некоја организација, друштво заради разгледување и донесување одлуки.
Англиски: session Албански: seancë, mbledhje
Примери:
Работата на заседанието се одвиваше во три секции.
Пленарни заседанија.
2. заседавање
Англиски: session Албански: seancl, mbledhje
Примери:
Судот се повлекува на заседание.