а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

засири

засират
Вид збор: Глагол, свршен
1. сири, потсири
Англиски: curdle Албански: zë djath
Употреба: Гастрономија
Примери:
Таа го засири млекото.
2. (се засири) За млеко - стане сирење.
Англиски: curdle Албански: zë djath
Примери:
Млекото се засири.
3. (се засири) За крв - се згрутчи.
Англиски: coagulate Албански: koagulon, mpikset
Употреба: Медицина
Примери:
Крвта што му течеше од раната брзо се засири.
Изведенки
1. засирува несв.
(се) засируваат
2. засирување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК