а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заскита

(се) заскитаат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 10068
1. Почне да (се) скита.
Англиски: wander Албански: endem
Примери:
Откога го избркаа од дома, тој заскита по улиците.
2. залута
Англиски: get lost Албански: humbem
Примери:
Тој беше заскитал некаде во шумата.
3. залута
Англиски: wander Албански: humbem
Употреба: Преносно значење
Примери:
Погледот му заскита во далечината.
Изведенки
1. заскитува несв.
(се) заскитуваат
2. заскитување ср.
глаг. им.