а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заскокотка

заскокоткаат; заскокотна; заскокотнал; заскокотнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15443
1. Почне да скокотка.
Англиски: tickle Албански: fillon të xigloj, giligic
Примери:
Тревата ме заскокотка по нозете.
Наеднаш го заскокотка чудна мисла.
2. (се заскокотка) Се скокотка.
Англиски: tickle Албански: ciglohet, giligicet
Примери:
Децата се заскокоткаа едно со друго.
Изведенки
заскокоткува несв.
(се) заскокоткуваат