а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заскрца

заскрцаат
Вид збор: Глагол, свршен
скрца
Англиски: grind
Примери:
Тој заскрца со забите.
Зад вратата заскрцаа чекори.
Изведенки
заскрцува несв.
заскрцуваат