а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслабен

заслабениот
Вид збор: Придавка
Што е малку ослабен.
Англиски: weakened, feeble
Примери:
Ми се виде некако извишена и заслабена.
Изведенки
заслабеност ж.