а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслаби

заслабат; заслаби, заслабете; заслабев, заслабеа; заслабел; заслабен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 55605
1. Малку ослаби.
Англиски: weaken Албански: dobësoj pak
Примери:
Ми заслаби видот.
Таа заслаби од диетата што ја држеше.
2. Почне да слабее.
Англиски: take off weight Албански: fillon të dobësohet
Примери:
Тој заслаби, ама уште не му се познава.
Изведенки
1. заслабува несв.
заслабуваат
2. заслабување ср.
глаг. им.