а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслади

засладат; засладил; засладен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 15884
1. Направи нешто да стане слатко.
Англиски: sweeten Албански: ëmbëlsoj
Примери:
Таа го заслади чајот со мед.
2. (се заслади) Изеде нешто слатко.
Англиски: have dessert Албански: ëmbëlsirë
Примери:
Гостите се засладија со торта.
3. (се заслади) Ми (ти, му...) стане слатко.
Англиски: taste good Албански: shije të ëmbël
Употреба: Безлично
Примери:
Многу ми се засладија крушите од вашата круша.
Изведенки
1. засладува несв.
(се) засладуваат
2. засладување ср.
глаг. им.