а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслегува

заслегуваат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 24195
Почне да слегува.
Англиски: descend
Примери:
Тој заслегува по скалите.