а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслезе

заслезат; заслези, заслезете; заслегов, заслегоа; заслегол, заслегле; (ќе) заслезев, (ќе) заслезеа; (ќе) заслезел; заслезен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 30774
заслегува
Англиски: descend
Примери:
Заслеговме надолу по падината.