а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслепен

заслепениот
Вид збор: Придавка
Ранг: 16729
Што е заблуден, заведен од нешто.
Англиски: blinded
Примери:
Заслепен од омраза.
Заслепени обожаватели.
Изведенки
заслепеност ж.