а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

заслепи

заслепат; заслепи, заслепете; заслепев, заслепеа; заслепел; (го) заслепив, (го) заслепија; (го) заслепил; заслепен
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 14369
1. За светлина - попречи (најчесто привремено) да гледа добро.
Англиски: blind Албански: i verbër
Примери:
Светлината му ги заслепи очите.
Белината на снегот ги заслепи планинарите.
2. Заблуди некого, изгуби способност правилно и објективно да расудува.
Англиски: blind Албански: i verbër
Употреба: Преносно значење
Примери:
Славата го заслепи младиот актер.
Таа ме заслепи со својата убавина.
3. (се заслепи) Се заблуди по некого или по нешто.
Англиски: deceive Албански: mashtroj
Примери:
Тој се заслепи од ветувањата на стариот ако остане да го чува.
Изведенки
1. заслепува несв.
(се) заслепуваат
2. заслепување ср.
глаг. им.